Ιατρικη στην Ιταλια

Ιατρική στην Ιταλία στα Αγγλικά

εγγύηση επιτυχίας

Τηλεφωνείστε μας  στο 2103821575

Για περισσότερες πληροφορίες συμπληρώστε αίτηση εδώ

Δίδακτρα
800 - 3500 ευρώ το χρόνο ανάλογα με το εισόδημα

ΝΕΟ
Οι θέσεις στα Αγγλόφωνα τμήματα της Ιταλίας το 2021 αυξήθηκαν σε 672

Ιατρική στην Ιταλία
Προετοιμασία από απόσταση για το τεστ εισαγωγής ΙΜΑΤ
Ρώμη Μιλάνο Παβία Μεσσίνα Νάπολη Μπολόνια Τορίνο Μεσίνα Πάδοβα Παβία  Σιένα.

Η εμπειρία μας στη σωστή οργάνωση της προετοιμασίας και οι επιτυχίες των υποψηφίων μας  είναι ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ.

www.universal.edu.gr

Εισαγωγικό τεστ -  Εξετάσεις IMAT

Η εισαγωγή στα Πανεπιστήμια γίνεται με εξετάσεις.
Το εισαγωγικό τεστ ονομάζεται ΙΜΑΤ ( International Medical Admissions Test)
Οι εξετάσεις  διεξάγονται στην αγγλική γλώσσα .

Το UNIVERSAL

Συμπληρώνει την αίτηση του υποψηφίου
Μεταφράζει τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή
Ενημερώνει για τη διαδικασία των εξετάσεων
Οι υποψήφιοι παρακολουθούν  μαθήματα για την προετοιμασία για το τεστ.
Η προετοιμασία για το τεστ ΙΜΑΤ είναι απαραίτητη για την επιτυχία του υποψηφίου.

Το UNIVERSAL στέλνει στους ενδιαφερόμενους:

1. Την εξεταστέα ύλη
  2. Δείγμα της απαντητικής σελίδας που θα χρησιμοποιήσουν την ημέρα των εξετάσεων
  3. Δείγμα της φόρμας των εξετάσεων
  4. Παλαιά τεστ από το 2011 έως σήμερα με τις απαντήσεις τους

Για ενημέρωση στείλτε αίτηση εδώ

τηλ 2103821575

Ιατρική στην Ιταλία
Medicine in Italy

Τα τελευταία χρόνια πολλά Πανεπιστήμια της Ιταλίας έχουν δημιουργήσει Αγγλόφωνα προγράμματα στην Ιατρική.

Αριθμός θέσεων στα Αγγλόφωνα προγράμματα

Τα Αγγλόφωνα τμήματα Ιατρικής  των Πανεπιστημίων της Ιταλίας προσφέρουν 644  θέσεις για Ευρωπαίους  φοιτητές στην Ιατρική και 28 στην Οδοντιατρική

Κατανομή θέσεων για Ευρωπαίους φοιτητές ανά Πανεπιστήμιο

Ιατρική

Μπαρι – Bari  42,  Μπολώνια - Bologna  70, Μεσσίνα – Messina  45 ,  Μιλάνο-  Milano  45, Μιλάνο – Milano  Bicocca 25 ,  Νάπολι Napoli Campania “Luigi Vanvitelli” 50, Νάπολι – Napoli Federico II  15 ,  Πάντοβα -Padova  56 ,  Πάρμα -Parma (Piacenza) 60 , Παβία – Pavia  103,  Ρώμη – Roma  “La Sapienza” 38,  Ρώμη Roma “Tor Vergata” 25 , Τορίνο – Torinο  70

Σιένα: 28

Τα παρακάτω Πανεπιστήμια είναι ιδιωτικά και έχουν πολύ υψηλά δίδατκρα
Univ. "Campus Bio-Medico" di ROMA  40
Cattolica del Sacro Cuore  20
HUMANITAS University  150
Raffaele MILANO 36

Δίδακτρα
Τα δίδακτρα κυμαίνονται από 800  μέχρι  3500  ευρώ  ανάλογα με  το οικογενειακό εισόδημα του κάθε φοιτητή.
Για φοιτητές που το ετήσιο εισόδημα των γονέων είναι πολύ χαμηλό, οι σπουδές είναι σχεδόν δωρεάν , δηλαδή περίπου 200 ευρώ το χρόνο.
Συνήθως οι Έλληνες φοιτητές πληρώνουν περίπου 800-1500 ευρώ το χρόνο

Πληροφορίες για τις εισαγωγικές εξετάσεις  IMAT

Οι υποψήφιοι εξετάζονται σε ένα διεθνές τεστ γνώσεων και ικανοτήτων , το IMAT  ( International Medical Admissions Test).
Ο υποψήφιος μπορεί να επιλέξει ολα τα Πανεπιστήμια με σειρά προτεραιότητας, και η τελική επιλογή του γίνεται  με τη σειρά προτεραιότητας που έχει υποβάλει ο υποψήφιος

Οι εξετάσεις  διεξάγονται στην αγγλική γλώσσα και διοργανώνεται από το Cambridge Assessment Admissions Testing.
Στην Ελλάδα υπεύθυνοι για τη διοργάνωση είναι το Hellenic English council.

Το τεστ είναι πολλαπλών επιλογών με 5 επιλογές για κάθε  ερώτηση

Το τεστ διαρκεί 100 λεπτά και περιλαμβάνει 60 ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών

Το τεστ χωρίζεται σε 4 ενότητες
Ενότητα 1       22 ερωτήσεις λογικής  και  Γενικών γνώσεων
Ενότητα 2      18 ερωτήσεις Βιολογίας
Ενότητα 3      12 ερωτήσεις Χημείας
Ενότητα 4      8 ερωτήσεις Φυσικής και Μαθηματικών

Κάθε σωστή απάντηση βαθμολογείται με 1.5 βαθμό , κάθε λάθος απάντηση με -0.4 βαθμούς και κάθε κενή με 0 βαθμούς.
Η βάση είναι το 20 , την οποία πρέπει ο υποψήφιος να περάσει,  για να μπει στη λίστα αξιολόγησης.
Το άριστα είναι 90 και το ελάχιστο 20.

Οι εγγραφές για το τεστ συνήθως γίνονται περίπου το πρώτο εικοσαήμερο του Ιουλίου

Οι εξετάσεις για την Ιατρική στην Ιταλία διεξάγονται στα μέσα Σεπτεμβρίου και τα αποτελέσματα ανακοινώνονται στο τέλος Σεπτεμβρίου
Στις αρχές Οκτωβρίου ανακοινώνεται η τελική κατανομή των υποψηφίων ανά Πανεπιστήμιο.

Για αναλυτικές πληροφορίες συμπληρώστε τη φόρμα εδώ

τηλεφωνήστε 2103821575

Εγγραφή στο Πανεπιστήμιο

Στις 6 Οκτωβρίου 2021 , ανακοινώθηκε η κατάταξη όλων των υποψηφίων για τα Αγγλόφωνα προγράμματα Ιατρικής και Οδοντιατρικής στην Ιταλία.

Το 2020  ο τελευταίος υποψήφιος μπήκε στη Siena με βαθμολογία 36,90 και κατάταξη 2462.  Ο τελευταίος στην Ιατρική Σχολή μπήκε στη Mesina με βαθμολογία 38,80 και κατάταξη 2117.

Η λίστα των υποψηφίων, η λίστα  των επιτυχόντων ,  η βαθμολογία των υποψηφίων και η ημερομηνία ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων φαίνονται  στη σελίδα του Υπουργείου Παιδείας της Ιταλίας.

Είναι γνωστό ότι τα περισσότερα Πανεπιστήμια της Ιταλίας έχουν παράδοση στην Ιατρική και κατέχουν πολύ υψηλές θέσεις στις διεθνείς κατατάξεις των Πανεπιστημίων.

Το UNIVERSAL  προετοιμάζει υποψηφίους από το  2011, όταν το Υπουργείο Παιδείας της Ιταλίας οργάνωσε για πρώτη φορά εξετάσεις για εισαγωγή στα Αγγλόφωνα τμήματα.

Η σελίδα αυτή παρέχει πληροφορίες για
ιατρικη ιταλιας ιατρικη στην ιταλια αγγλοφωνη ιατρικη στην ιταλία english medicine italy italia medicina pavia παβια ρωμη ΙΜΑΤ Μιλάνο. Ιατρικές σπουδές στην ιταλία. Medical studies in Italy

Προσπαθούμε να ενημερώνουμε τη σελίδα μας συνεχώς , όμως πολλές φορές αυτό δεν είναι δυνατόν. Για την πιο πρόσφατη ενημέρωση επικοινωνείστε μαζί μας