Σπουδές στην Ιταλία

Φειδίου 18Α Αθήνα ( πίσω από το ξενοδοχείο Τιτάνια ) συμπληρώστε αίτηση εδώ

Ιατρική στην Ιταλία στα Αγγλικά

Για περισσότερες πληροφορίες συμπληρώστε αίτηση εδώ

Τηλεφωνείστε μας  στο 2103821575

Ιατρική στην Ιταλία
Προετοιμασία από απόσταση για το τεστ εισαγωγής ΙΜΑΤ
Ρώμη Μιλάνο Παβία Μεσσίνα Νάπολη Μπολόνια Τορίνο Μεσίνα Πάδοβα Σιένα.

Η εμπειρία μας στη σωστή οργάνωση της προετοιμασίας και οι επιτυχίες των υποψηφίων μας  είναι ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ.

www.universal.edu.gr

Εισαγωγικό τεστ -  Εξετάσεις IMAT
Η εισαγωγή στα Πανεπιστήμια γίνεται με εξετάσεις.
Το εισαγωγικό τεστ ονομάζεται ΙΜΑΤ ( International Medical Admissions Test)
Οι εξετάσεις  διεξάγονται στην αγγλική γλώσσα .

Το UNIVERSAL
Συμπληρώνει την αίτηση του υποψηφίου
Μεταφράζει τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή
Ενημερώνει για τη διαδικασία των εξετάσεων
Οι υποψήφιοι παρακολουθούν  μαθήματα για την προετοιμασία για το τεστ.
Η προετοιμασία για το τεστ ΙΜΑΤ είναι απαραίτητη για την επιτυχία του υποψηφίου.

Το UNIVERSAL στέλνει στους ενδιαφερόμενους:
  1. Την εξεταστέα ύλη
  2. Δείγμα της απαντητικής σελίδας που θα χρησιμοποιήσουν την ημέρα των εξετάσεων
  3. Δείγμα της φόρμας των εξετάσεων
  4. Παλαιά τεστ από το 2011 έως σήμερα με τις απαντήσεις τους

Για ενημέρωση στείλτε αίτηση εδώ

τηλ 2103821575

Ιατρική στην Ιταλία
Medicine in Italy

Τα τελευταία χρόνια πολλά Πανεπιστήμια της Ιταλίας έχουν δημιουργήσει Αγγλόφωνα προγράμματα στην Ιατρική.

Αριθμός θέσεων στα Αγγλόφωνα προγράμματα

Σύνολο θέσεων για την Ιατρική :  550 στα Κρατικά Πανεπιστήμια και 210 στα Ιδιωτικά

BARI  43
BOLOGNA  70
MESSINA  38
MILANO  44
MILANO-BICOCCA     22

NAPOLI  "LUIGI  VANVITELLI"  40
NAPOLI FEDERICO  II  15
PADOVA    48
PAVIA   70
ROMA "La Sapienza"    38
ROMA "Tor Vergata"   25
TORINO  72

Οδοντιατρική:  Σιέννα: 28

Τα παρακάτω Πανεπιστήμια είναι ιδιωτικά και έχουν πολύ υψηλά δίδατκρα
Univ. "Campus Bio-Medico" di ROMA  40
Cattolica del Sacro Cuore  20
HUMANITAS University  150
Raffaele MILANO 36

Δίδακτρα
Τα δίδακτρα κυμαίνονται από 450 μέχρι  4000  ευρώ  ανάλογα με  το οικογενειακό εισόδημα του κάθε φοιτητή.
Για φοιτητές που το ετήσιο εισόδημα των γονέων είναι πολύ χαμηλό, οι σπουδές είναι σχεδόν δωρεάν , δηλαδή περίπου 200 ευρώ το χρόνο.
Συνήθως οι Έλληνες φοιτητές πληρώνουν περίπου 800-1500 ευρώ το χρόνο

Πληροφορίες για τις εισαγωγικές εξετάσεις  IMAT

Οι υποψήφιοι εξετάζονται σε ένα διεθνές τεστ γνώσεων και ικανοτήτων , το IMAT  ( International Medical Admissions Test).
Ο υποψήφιος μπορεί να επιλέξει ολα τα Πανεπιστήμια με σειρά προτεραιότητας, και η τελική επιλογή του γίνεται  με τη σειρά προτεραιότητας που έχει υποβάλει ο υποψήφιος

Οι εξετάσεις  διεξάγονται στην αγγλική γλώσσα και διοργανώνεται από το Cambridge Assessment Admissions Testing.
Στην Ελλάδα υπεύθυνοι για τη διοργάνωση είναι το Hellenic English council.

Το τεστ είναι πολλαπλών επιλογών με 5 επιλογές για κάθε  ερώτηση

Το τεστ διαρκεί 100 λεπτά και περιλαμβάνει 60 ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών

Το τεστ χωρίζεται σε 4 ενότητες
Ενότητα 1       20 ερωτήσεις λογικής  και  2 ερωτήσεις Γενικών γνώσεων
Ενότητα 2      18 ερωτήσεις Βιολογίας
Ενότητα 3      12 ερωτήσεις Χημείας
Ενότητα 4      8 ερωτήσεις Φυσικής και Μαθηματικών

Κάθε σωστή απάντηση βαθμολογείται με 1.5 βαθμό , κάθε λάθος απάντηση με -0.4 βαθμούς και κάθε κενή με 0 βαθμούς.
Η βάση είναι το 20 , την οποία πρέπει ο υποψήφιος να περάσει,  για να μπει στη λίστα αξιολόγησης.
Το άριστα είναι 90 και το ελάχιστο 20.

Οι εγγραφές για το τεστ συνήθως γίνονται περίπου το πρώτο εικοσαήμερο του Ιουλίου
Οι εξετάσεις για την Ιατρική στην Ιταλία διεξάγονται στα μέσα Σεπτεμβρίου και τα αποτελέσματα ανακοινώνονται στο τέλος Σεπτεμβρίου
Στις αρχές Οκτωβρίου ανακοινώνεται η τελική κατανομή των υποψηφίων ανά Πανεπιστήμιο.

Για αναλυτικές πληροφορίες συμπληρώστε τη φόρμα εδώ

Εγγραφή στο Πανεπιστήμιο

Στις 7 Οκτωβρίου 2020 , ανακοινώθηκε η κατάταξη όλων των υποψηφίων για τα Αγγλόφωνα προγράμματα Ιατρικής και Οδοντιατρικής στην Ιταλία.

Πάνω από τη βάση, δηλαδή πάνω από 20,  έγραψαν  5.488 υποψήφιοι.

Ο τελευταίος που έγινε δεκτός τον Ιανουάριο 2021, είχε κατάταξη περίπου 1800 και βαθμολογία περίπου 40.7.

Η λίστα των υποψηφίων, η λίστα  των επιτυχόντων ,  η βαθμολογία των υποψηφίων και η ημερομηνία ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων φαίνονται  στη σελίδα του Υπουργείου Παιδείας της Ιταλίας.  Επειδή πολλοί υποψήφιοι δεν αποδέχονται τη θέση, το Υπουργείο Παιδείας προσφέρει  θέσεις μέχρι περίπου το τέλος Ιανουαρίου. Κάθε περίπου 7-10 ημέρες το Υπουργείο ανανεώνει την ιστοσελίδα του και προσφέρει επί  πλέον θέσεις. Ο υποψήφιος πρέπει να παρακολουθεί συνεχώς την ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας  και να επιβεβαιώνει ότι αποδέχεται τη θέση αμέσως.

Είναι γνωστό ότι τα περισσότερα Πανεπιστήμια της Ιταλίας έχουν παράδοση στην Ιατρική και κατέχουν πολύ υψηλές θέσεις στις διεθνείς κατατάξεις των Πανεπιστημίων.

Το UNIVERSAL  προετοιμάζει υποψηφίους από το  2011, όταν το Υπουργείο Παιδείας της Ιταλίας οργάνωσε για πρώτη φορά εξετάσεις για εισαγωγή στα Αγγλόφωνα τμήματα.

Η σελίδα αυτή παρέχει πληροφορίες για
ιατρικη ιταλιας ιατρικη στην ιταλια αγγλοφωνη ιατρικη στην ιταλία english medicine italy italia medicina pavia παβια ρωμη ΙΜΑΤ Μιλάνο. Ιατρικές σπουδές στην ιταλία. Medical studies in Italy

Προσπαθούμε να ενημερώνουμε τη σελίδα μας συνεχώς , όμως πολλές φορές αυτό δεν είναι δυνατόν. Για την πιο πρόσφατη ενημέρωση επικοινωνείστε μαζί μας