Κτηνιατρικη στη Ρουμανία

ή στείλτε εμαιλ στο

Κτηνιατρική στη Ρουμανία στο Ιάσιο

Iasi 1

Το Ιάσιο είναι μια από τις αρχαιότερες πόλεις της Ρουμανίας, γνωστή στην Ελλάδα για την μεγάλη οικονομική και πολιτιστική ανάπτυξη που είχε την εποχή του Μεσαίωνα και της Τουρκοκρατίας. Σε αυτή την πλούσια και ευημερούσα πόλη υψώθηκε τον Φεβρουάριο του 1821 η σημαία της Ελληνικής επαναστάσεως.  Το Ιάσιο έχει πληθυσμό περίπου 350.000 κατοίκους και είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Ρουμανίας. Διαθέτει αεροδρόμιο με πολλές πτήσεις την ημέρα και σύνδεση με πολλές πόλεις της Ευρώπης. Το Ιάσιο είναι μια πανέμορφη πόλη. Αν περπατήσει κανείς  Βόρεια από το Ιατρικό Πανεπιστήμιο “Gr. Popa” κατά μήκος της λεωφόρου  Bld. CarolI , θα μείνει κατάπληκτος από τα υπέροχα κτίρια, ένα από τα οποία είναι και το Πανεπιστήμιο Cuza, από τις υπέροχες αλέες, τα περιποιημένα πάρκα, τις νεόδμητες βίλες, τα γήπεδα, μέχρι να φτάσει στον καλοπεριποιημένο Βοτανικό κήπο μετά από περίπου 3 χιλιόμετρα. Η πόλη έχει κέντρα διασκέδασης, ωραιότατα εστιατόρια και κάθε μορφής Ευρωπαϊκή διασκέδαση για νέους, αλλά και για μεγαλύτερους.

Το Πανεπιστήμιο Γεωπονίας και Κτηνιατρικής “Ion Ionescu de la Brad

Iasi Veterinary 1  Iasi Veterinary 2  Iasi Veterinary 3 Iasi Veterinary 4

(Φωτογραφίες από το σαιτ του Πανεπιστημίου )

Η Κτηνιατρική Σχολή του Ιάσιου  δημιουργήθηκε πριν από ένα αιώνα στην ήδη υπάρχουσα Πανεπιστημιακή Σχολή των θετικών επιστημών

Η Σχολή λειτούργησε κανονικά το 1961 και τότε δημιουργήθηκαν και εξοπλίστηκαν  εργαστήρια και κλινικές , ενώ η φοίτηση έγινε πενταετής το 1974 .

Η Σχολή βρίσκεται στην ωραιότερη περιοχή του Ιασίου, σε μια καταπράσινη περιοχή κοντά στο κέντρο της πόλης.

Τα δίδακτρα για το Αγγλόφωνο τμήμα της Κτηνιατρικής Σχολής είναι 3.500 ευρώ

Η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο γίνεται με συνέντεξη Skype του υποψηφίου

Η Κτηνιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου  είναι αναγνωρισμένη από το ΔΟΑΤΑΠ

Δίδακτρα  Αγγλόφωνων Κτηνιατρικών Σχολών

Κτηνιατρική Σχολή

δίδακτρα σε ευρώ

Ρουμανία – Ιάσιο                    3500

Ρουμανία – Κλουζ                  6000

Βουλγαρία – Σόφια                4500

Βουλγαρία – Στάρα Ζαγόρα   4000

Τσεχία - Brno                           7600

Σλοβακία – Κόσιτσε                8000

Για εγγραφή στην Κτηνιατρική Σχολή  πατήστε εδώ

Για πληροφορίες τηλεφωνείστε στο 2103821575
ή στείλτε εμαιλ στο

Κτηνιατρική στη Ρουμανία στο Κλουζ

To Κλουζ Ναπόκα ( Cluj Napoca) είναι μια πανέμορφη πόλη , ίσως η πιο όμορφη πόλη της Ρουμανίας, με καθαρά Ευρωπαϊκό χαρακτήρα. Υπάρχουν στην πόλη Μεσαιωνικά κτίρια εφ΄όσον ανήκε στην Ουγγρική Αυτοκρατορία και κατοικείτο από Ούγγρους , Σάξονες και Ρουμάνους.
Το Ιατρικό Πανεπιστήμιο  στο Κλουζ  έχει παράδοση στις Ιατρικές σπουδές και οι Ιατρικές σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Cluj αξιολογούνται σε διεθνή ranking sites ανώτερες και από τις Σπουδές στο Βουκουρέστι και από τις σπουδές στο Ιάσιο.
Το Πανεπιστήμιο ανανεώνει συνεχώς τα προγράμματα σπουδών του, ώστε να είναι ενημερωμένα στις καινούριες εξελίξεις της επιστήμης.
Στο Πανεπιστήμιο υπάρχουν και άλλες Σχολές,  όπως Γεωπονική και Βιοτεχνολογία , όμως όχι στην Αγγλική γλώσσα.

Η εισαγωγή στο Αγγλόφωνο τμήμα της Κτηνιατρικής Σχολής γίνεται  με αξιολόγηση του φακέλου

Τα δίδακτρα είναι 6000 ευρώ το χρόνο .

Οι σπουδές διαρκούν 6 χρόνια

Οι βεβαιώσεις αποδοχής των υποψηφίων ( Atestat  ) πρέπει να έχουν  εκδοθεί από το Υπουργείο Παιδείας της Ρουμανίας στο Βουκουρέστι  και τα ονόματα των φοιτητών να έχουν σταλεί στο Πανεπιστήμιο πριν φτάσουν οι φοιτητές  για την εγγραφή τους.  Το έγγραφο αυτό είναι απαραίτητο για να γίνει η εγγραφή σε όλα τα Πανεπιστήμια της Ρουμανίας.

Για Κτηνιατρική σε άλλες χώρες
πατείστε στους παρακάτω συνδέσμους

Κτηνιατρική στη Βουλγαρία

Κτηνιατρική στη Σλοβακία