Προγράμματα  εκμάθησης Γερμανικής γλώσσας  στο Βερολίνο

2. Προετοιμασία για διορισμό ειδικευμένου ιατρού

Για περισσότερες πληροφορίες  αίτηση εδώ

Berlin 1  Berlin 2 Berlin 3

Για τοποθέτηση σε θέσεις Ιατρών σε Νοσοκομεία στη Γερμανία είναι απαραίτητο το telc Deutsch B2-C1 Medizin

Για περισσότερες  πληροφορίες :

Προετοιμασία για τις εξετάσεις για θέσεις Ιατρών σε Νοσοκομεία στη Γερμανία ( telc Deutsch B2-C1 Medizin )

Για συμμετοχή στο πρόγραμμα απαιτούνται βασικές γνώσεις Γερμανικής γλώσσας.

Το Κέντρο προετοιμασίας  στο Βερολίνο παρέχει προετοιμασία και υποστήριξη για την απόκτηση του απαραίτητου πιστοποιητικού για διορισμό σε Νοσοκομείο στη Γερμανία

Πρόγραμμα και τιμές

Επάρκεια άσκησης του επαγγέλματος της ιατρικής στη Γερμανία

(4 εβδομάδες  μαθήματα προετοιμασίας )

εξετάσεις κόστος*
Απρίλιος – Μάιος 27 Μαίου 1.120 €
Οκτώβριος – Νοέμβριος 25 Νοεμ. 1.120 €

* συν 150 € έξοδα συμμετοχής στις εξετάσεις

ΣΥΜΠΕΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ

Εγγραφή (χωρίς έξοδα εγγραφής), τεστ επιπέδου γνώσεων, βεβαίωση, διδακτικό υλικό, δωρεάν WiFi, δωρεάν πρόσβαση στην αίθουσα του internet  (15 PC), ανέσεις, όπως καφετέρια, ρεστοράν, βιβλιοπωλείο. Οργανωμένες δραστηριότητες μετά τα μαθήματα, (εξαιρούνται τα εισιτήρια στις δημόσιες συγκοινωνίες και εισιτήρια εισόδου στα μνημεία), κωδικός πρόσβασης στο σάιτ  όπου υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας με  άλλους μαθητές . Υπάρχει  έξτρα καλοκαιρινή χρέωση: 40 €/εβδομάδααπό αρχές Ιουλίου έως μέσα Αυγούστου.

The main focus of the course is on communication with patients.

Other topics are:

• The human anatomy and psyche
  • Diseases and therapies
  • Medical history, diagnosis and physical examinations
  • Discussions with patients and verbal communication
  • Case presentations
  • Medical equipment in the operating theatre and on the ward
  • Consultations with patients
  • Medical documentation
  • Medical reports and letters
  • Health care and hopital care
  • Intercultural training
  • Preparation for the examination “telc Deutsch B2-C1 Medizin“

ΣΤΕΓΑΣΗ

Υπάρχει φοιτητική εστία δίπλα στη Σχολή όπου κάποιος μπορεί να μείνει με 432  ευρώ το μήνα μόνος του ή με 246 ευρώ το μήνα σε δωμάτιο που μοιράζεται με άλλον

Φθηνότερες λύσει επίσης υπάρχουν σε ενοικιαζόμενα δωμάτια , όπου μένουν οικογένειες

Λίγα λόγια για το Βερολίνο και για το Κέντρο προετοιμασίας

Το Βερολίνο είναι η πρωτεύουσα και η μεγαλύτερη πόλη της Γερμανίας και η δεύτερη μεγαλύτερη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η πόλη είναι σημαντικό οικονομικό και πολιτισμικό κέντρο με πολυάριθμα πανεπιστήμια, ερευνητικά ιδρύματα, θέατρα, μουσεία και αρχιτεκτονικά μνημεία. Η πόλη χαρακτηρίζεται από τις αντιθέσεις που δημιουργούν τα ιστορικά κτίρια και η μοντέρνα αρχιτεκτονική. Η ιστορία ενός ολόκληρου έθνους αποτυπώνεται στα βερολινέζικα αξιοθέατα, από την Πύλη του Βρανδεμβούργου μέχρι την Καγκελαρία. Στη γερμανική πρωτεύουσα βρίσκονται, επίσης, όλα τα μεγάλα κυβερνητικά κτίρια, μεταξύ των οποίων και το ιστορικό Ράιχσταγκ «Reichstag», η έδρα του γερμανικού κοινοβουλίου.

Το Βερολίνο είναι η πόλη των τεχνών, των καλλιτεχνών και των μουσείων με πάνω από . 170 μουσεία, σπουδαίες ορχήστρες και τρεις μεγάλες όπερες. Σήμερα είναι πόλος έλξης πολλών νέων δημιουργικών ανθρώπων λόγω του ιδιαίτερου πολυπολιτισμικού χαρακτήρα του και το χαμηλό κόστος διαβίωσης.

Το Βερολίνο είναι μια αραιοκατοικημένη πόλη με μεγάλες οδικές αρτηρίες, σύγχρονους αυτοκινητόδρομους, αλλά και άνετους δρόμους στο κέντρο και τα προάστια, ιδανική για περπάτημα.  Ο ποταμός Spree διασχίζει την πόλη και στις όχθες του μπορεί κανείς να απολαύσει εν πλώ, τη θέα από τα σημαντικότερα ιστορικά μνημεία της πόλης

Το Γερμανικό σχολείο στο Βερολίνο  βρίσκεται στο ιστορικό κέντρο του Βερολίνου, στη δημοφιλή περιοχή Prenzlauer Berg, . Σε κοντινή απόσταση βρίσκονται πολλά από τα αξιοθέατα του Βερολίνου, μεταξύ των οποίων η Πύλη του Βραδεμβούργου, το κτίριο του Γερμανικού Κοινοβουλίου, Ράιχσταγκ, το προστατευόμενο από την UNESCO Νησί των Μουσείων «Museumsinsel», η πλατεία Hackescher Markt  με τις πιο πρωτότυπες μπουτίκ μόδας του Βερολίνου και το Εβραικό μουσείο. Η συνοικία Prenzlauer Berg βρίσκεται δίπλα στο Mitte, δηλαδή το κέντρο της πόλης, μια από τις πιο δραστήριες και αισθητικά σύγχρονες γειτονιές. Επίσης η νεόκτιστη περιοχή Potsdamer Platz απέχει μόνο 27 λεπτά με τη δημόσια συγκοινωνία. Η περιοχή αυτή ανοικοδομήθηκε μετά από την πτώση του τείχους, με εντυπωσιακούς ουρανοξύστες, σχεδιασμένους από διάσημους αρχιτέκτονες, και σύγχρονα κτίρια. Εκεί υπάρχει και το μοντέρνας αρχιτεκτονικής κτίριο της Sony, με τον τεράστιο θόλο του, ιδιαίτερα δημοφιλές για περίπατο σε ντόπιους και τουρίστες.

Η συνοικία Prenzlauer Berg απέχει  από το αεροδρόμιο Tegel 25 λεπτά με το αυτοκίνητο, και 40 λεπτά με τη δημόσια συγκοινωνία, ενώ το  αεροδρόμιο Schönefeld απέχει 35 λεπτά με το αυτοκίνητο και 52 λεπτά με τη συγκοινωνία.

Για περισσότερες πληροφορίες  αίτηση εδώ

Η σελίδα αυτή παρέχει πληροφορίες για

ιατρικη ειδικοτητα στη Γερμανια , μαθηματα γερμανικων γερμανικης germanika eidikothta eidikotita germania germany hospital in germany berlin berolino βερολινο