Φυσιοθεραπεία στην Πράγα

Γυμναστική Ακαδημία στην Πράγα

στείλτε αίτηση εδώ

Ημερομηνίες υποβολής αιτήσεων Τέλος Φεβρουαρίου και ( εφ’ όσον υπάρχουν ακόμα κενές θέσεις) τέλος Ιουλίου
Η εγγραφή μέσω του Universal γίνεται άμεσα στο πρώτο έτος.
Δίδακτρα:
Φυσιοθεραπεία  ( Φυσικοθεραπεία ) : 220.000 CZK

Η Πράγα
Από τον μεσαίωνα η Πράγα θεωρείται  μια από τις πιο όμορφες  πόλεις του κόσμου. Την διασχίζει ο ποταμός Μολδάβας.
Στην Πράγα μπορεί να απολαύσει κανείς κτίσματα όλων των μεσαιωνικών ρυθμών και όχι μόνον. Η Πράγα ονομαζόταν «πόλη των εκατό πύργων «χρυσή πόλη» και πολλά άλλα ονόματα που δείχνουν την άνθιση που είχε η πόλη για πολλούς αιώνες.
Όλοι έχουν ακούσει για το μεγαλοπρεπές κάστρο του Καρόλου, για τη γέφυρα του Καρόλου με τα καταπληκτικά αγάλματα, για την Πλατεία με το Αστρονομικό ρολόι , για τους Ναούς της, τα θέατρα , την Όπερα.
Σήμερα η Πράγα είναι μια μεγαλούπολη , στην καρδιά της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όπου έχουν έδρα πολλές από τις μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου

Το Πανεπιστήμιο του Καρόλου
Το Πανεπιστήμιο του Καρόλου ( Charles University) ιδρύθηκε το 1348 και είναι το πρώτο Πανεπιστήμιο βόρεια των Άλπεων και ένα από τα αρχαιότερα Πανεπιστήμια της Ευρώπης.
Από το Πανεπιστήμιο του Καρόλου αποφοίτησαν επιστήμονες παγκοσμίου κύρους που διακρίθηκαν σε όλους τους τομείς της επιστήμης.

Στο Πανεπιστήμιο του Καρόλου στην Πράγα  λειτουργεί  Αγγλόφωνο τμήμα Φυσιοθεραπείας  και Αγγλόφωνο τμήμα Γυμναστικής Ακαδημίας και Αθλητισμού για περίπου 15 χρόνια.

Οι σπουδές Φυσιοθεραπείας διαρκούν 3 χρόνια και οδηγούν σε Πτυχίο Φυσιοθεραπευτή.
Οι σπουδές στη Γυμναστική Ακαδημία στο τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού διαρκούν 3 χρόνια και οδηγούν σε Πτυχίο αντίστοιχο του Πτυχίου ΤΕΦΑΑ.

Το Universal  έχει βοηθήσει πάρα πολλούς μαθητές να εγγραφούν στο Πανεπιστήμιο και να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους με επιτυχία.
 Όλοι αυτοί σήμερα είναι επιτυχημένοι επαγγελματίες.

Φυσιοθεραπεία στην Ουγγαρία
Πανεπιστήμιο του Debrecen

Το Debrecen ( Ντέμπρετσεν )  απέχει από τη Βουδαπέστη περίπου 2.5 ώρες με το αυτοκίνητο και βρίσκεται στο Ανατολικό τμήμα της Ουγγαρίας. Διαθέτει αεροδρόμιο που την συνδέει με πολλές πόλεις της Ευρώπης
Το Debrecen , είναι μια από τις ωραιότερες πόλεις της Ουγγαρίας. Μια πόλη με δυναμική κουλτούρα και αποτελεσματική και επιτυχημένη οικονομία . Σε αυτή η ζωντανή πόλη στην καρδιά του οροπεδίου των Καρπαθίων οργανώνονται διεθνείς εκθέσεις , παραδοσιακά παραστάσεις, αθλητικές συγκεντρώσεις , διεθνή επιστημονικά συνέδρια και πολλές άλλες εκδηλώσεις.
Το πανέμορφο ενυδρίο ,  ο Ζωολογικός κήπος  , τα μεγαλύτερα θερμά λουτρά της Ευρώπης και οι καταπληκτικές τοποθεσίες για ψάρεμα, κυνήγι και ιππασία κάνουν την περιοχή του Debrecen να θεωρείται από της ομορφότερες της Ουγγαρίας

Το Πανεπιστήμιο του Debrecen ( Ντέμπρετσεν ) είναι το μεγαλύτερο Πανεπιστήμιο της Ουγγαρίας με 30.000 φοιτητές σήμερα.
Έχει  τις ρίζες του στον 16ο αιώνα και στο τέλος του 18ου αιώνα είχε ήδη 5 Σχολές. Το 1932 κατασκευάστηκε καινούριο Κεντρικό κτίριο του Πανεπιστημίου , που θεωρήθηκε ως « το ωραιότερο Πανεπιστημιακό κτίριο της Κεντρικής Ευρώπης» . Το Κεντρικό κτίριο του πανεπιστημίου είναι το μεγαλύτερο κτίριο της πόλης. Στο Κτίριο αυτό βρίσκεται και η βιβλιοθήκη με 6 εκατομμύρια τόμους βιβλίων.

Το Αγγλόφωνο τμήμα στη Φυσιοθεραπεία άνοιξε πρόσφατα
Οι σπουδές διαρκούν 4  χρόνια και στον χρόνο αυτό περιλαμβάνεται και η  πρακτική άσκηση

Τα δίδακτρα είναι 6000 δολάρια το χρόνο , δηλαδή περίπου  4700  ευρώ
 Το 2012 οι υποψήφιοι έγιναν δεκτοί χωρίς εισαγωγικές εξετάσεις, αλλά με προφορική συνέντευξη.
 Το Universal εξασφαλίζει την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο και βοηθάει στην εγγραφή και την ανεύρεση στέγης.

Η σελίδα αυτή παρέχει πληροφορίες για φυσιοθεραπεια ουγγαρια  φυσιοθεραπια  ντεμπρετσεν debrecen fysiotherapia physiotherapy hungary
Η σελίδα αυτή παρέχει πληροφορίες για φυσιοθεραπεια γυμναστικη ακαδημια αθλητισμου αθλητισμος  physiotherapy sports gymnastikh gymnastikiφυσιοθεραπια
Σπουδές   φυσικοθεραπεια  φυσικοθεραπια  φυσιοθεραπια